Açlık duygusunu bastırmak ya da her canının çektiğini yemek ya da içmek beslenme değildir.

Gerçek anlamda beslenme, öncelikle vücut sağlığını korumak ve ihtiyaç duyduğu besin kalemlerini doğru öğün saatlerinde, vücudun ihtiyacına yetecek miktarda ve hepsinden önemlisi bilinçli bir şekilde alma eylemdir.

Maalesef günümüzde görülen ve sadece estetik kaygılar nedeniyle besin öğelerinin vücudun ihtiyaç duyduğu gereksinimin altında alınması durumuna ise "Yetersiz Beslenme" durumu oluşmaktadır. İhtiyaç fazlası, sadece keyif almak ve kişinin canının çektiği için besin tüketmesi kadar tehlikeli bir beslenme türüdür.

Birey olarak sağlıklı bir şekilde  büyümek, gelişmek ve üretken bir hayat sürebilmek için metabolizmamızın yaklaşık olarak 50’ye yakın besin öğesini ve bu öğelerin her birinden ne miktarda alınması gerektiği bilimsel olarak belirlenmiştir.

Bu öğelerin herhangi biri metabolizmanın ihtiyacından az  ya da çok alındığında, büyüme ve gelişim sekteye uğramakta ve sistemin sağlığı tehlikeye girmektedir. İhtiyaçtan fazla besin tüketilmesi ve bir takım besin öğelerinin gereğinden çok alınması vücutta yağ olarak depolanmakta ve insan sağlığı için zarar teşkil etmektedir. Bu durma "Dengesiz Beslenme" denilmektedir.

Dengesiz beslenme önemsenmelidir. Sağlıklı beslenme bilinci kazanarak, bir takım eğitim ve kişisel gelişim vasıtasıyla dengesiz beslenmenin önüne geçilebilmektedir. Aksi takdirde kalp ve damar hastalıkları, obezite, diyabet, tansiyon, cinsel fonksiyon bozukluğu vb. sağlık sorunları yaşanmaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenen kişiler gözle görülür farklar taşımaktadırlar. Öncelikle sağlam ve sağlıklı bir görünüşleri vardır. Bu sayede biyolojik yaşlarında daha genç görünmektedirler. Hareketli ve esnek bir bedenleri vardır dolayısıyla eklem ve iskelet sistemleri çok daha sağlıklıdır ayrıca bu sayede kuvvetli ve gelişime açık kas sistemlerine sahiptirler. Sık sık hasta olmazlar. Normal bir zihinsel gelişimleri olduğu gibi hayatlarında çok şiddetli bir travma olmadığı müddetçe depresyon vb. psikolojik hastalıkları yaşamazlar.

Bunun aksine yetersiz ve dengesiz beslene kişilerde ise; öncelikle aşırı şişmanlık ya da aşırı zayıflık gibi sağlıksız bir görünüşe sahip olurlar. Yavaş hareket ederler ve fiziksel aktiviteye karşı isteksizlik duyarları. Pürüzlü, kuru ve sağlıksız bir cilt yapısına sahiptirler. Sıklıkla baş ağrısı yaşamaktadırlar. Aşırı iştahsızlık, yorgunluk ve cinsel istek bozukluğu gibi fiziksel yetersizlikler yaşarlar. Depresyona açık bir psikolojileri vardır.

Temel Beslenme Gruplarını Okumak İçin Tıklayın

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.