Yapım Yılı: 2020

Gösterim Tarihi: 16 Ekim 2020 Netflix Türkiye

Filmin Süresi: 2 Saat 10 Dakika

IMBD Puanı: 7.8

Yönetmen: Aaron Sorkin

Senarist: Aarom Sorkin

Oyuncular:  Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Jeremy Strong, Yahya Abdul-Mateen II, Jhosep Gordon Levitt, Michael Keaton, Frank Langella, Jhon Carrol Lynch, Mark Rylance. 

Tür:  Dram

 1968 yılında Şikago’da Demokrat Parti'nin Demokratik Ulusal Konferansı yapılırken, Vietnam Savaşına karşı protestolar düzenlendi. Bu prostestolar sırasında göstericiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Olayların yatışmasından sonra federal hükümet tarafından komplo ve ayaklanmaya teşvikten tutuklanan Demokratik Toplum İçin Öğrenciler Grubu, Vietnam Savaşını Bitirme Seferberliği, Kara Panterler, Uluslararası Gençlik Partisi'nin lideri olan yedi sanık "Şiddete Tahrik"  suçlandı ve1969 yılında davaları görüşülmeye başlandı. İşte filmin odak noktasında, yedi sanık ve avukatlarının, siyasallaşma altında kalan ve önyargılı bir mahkemenin huzurunda kendilerini aklama çabaları yer arlamakta.

Amerika Birleşik Devletleri'nin kendince dünyaya "Demokrasi İhraç Ettiği" yıllarda kendi ülkesinde nasıl Antidemokratik olabildiklerini, meşhur Amerikan adaletinin tabanında ne kadar boşluklar olduğu ve hepsinden önemlisi demokrasinin sancağını taşıdığının iddia Amerika Birleşik Devletleri'nin hukuk sisteminin nasıl siyasallaştığını izleyicilere göstermekte.

Bana kalırsa filmin en iyi ve en vurucu sahnesi Şikagoda bir restoranın tam önünde göstericilerin kıstırıldığı sahnedir. Öyle güzel mesajlar içeremektedir ki burada daha fazlasını anlatarak spoiler vermek istemiyorum.

Netflix sayesinde son günlerde çok güzel dönem filmleri izlemekteyiz. Ve Şikago Yedilisi'nin  Yargılanması / Trial of Chicago 7 filmi de bunlardan biri. 

Keyifli Seyirler...

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.