Stefan Zweig "Satranç" isimli kitabıyla insan ruhunun dehlizlerine ustaca inmiştir. Okuduğum en iyi son yapıtlardan biridir. Zweig bu kitabını yazdıktan sonra eşi ile birlikte nazilerin zulmü yüzünden intihar etmiştir zaten kitapta bol bol Nazizim'e karşı göndermeler de bulunmaktadır.

 

 Stefan Zweig'in bu kitabında konu bir gemide geçmektedir. Kitabı okurken gözümün önüne biraz da izlediğimiz için "Titanic" filminden bazı sahneler geldi. İnsanların telaşla gemiye binişleri, ünlü şahsiyetlerin gemiye teşrif etmeleri, güvertede yapılan kısa sohbetler ve yürüyüşler vs. Zweig ustaca ortam motiflerini öyle güzel serpiştirmiş ki o meşin kaplı oturma gruplarını, geminin güvertesinde esen rüzgarı ve denizin kokusunu insana okurken hissetirmekte ve adeta okuma yetimizi 6. duyu organı olarak bize karşı kullanmaktadır.

 

Kitaba gelecek olursak, tesadüfen keşfedilen ve dünyanın en iyi satranç oyuncusu ile hiç keşfedilmemiş bir başka satranç oyuncusunun bir gemi yolculuğu esnasında karşılaşmaları çerçevesinde gelişmekte. Ancak şunun altını çizmekte fayda var 70 sayfalık bir uzun öykü olmasına rağmen öyle kolay yenilir yutulur bir kitap değildir.

 

Kitabı okurken ana karakterlerden biri olan Dünya Satranç şampiyorun Çentoviç'in mükemmel satranç zekasına rağmen aslına entellektüel olarak yetersiz, eğitilemez ve nobran bir kişilik olduğunu görüyoruz. Aslında Çentoviç gibi insanlar her devirde aramızda yaşamakta. Özellikle bireylerde, ana kişiliğin oturduğu ergenlik sonrası ilk gençlik yıllarında gençlerde genellikle görülen öğrenmeye karşı direnme, entellektüel yoksunluk ve farkında olunan yeteneğin verdiği altı boş özgüven duygusu ile yerinde sayma durumunu Çentoviç karakterinde rahatlıkla görmek mümkün.

 

Diğer karakterimiz olan Dr. B ise ismi kitapta bir türlü tam olarak verilmeyen, Viyanalı bir avukattır. Hitler Almanyasının Viyanayı işgal etmesinden sonra Naziler tarafından tutuklanmış ve uzun sorgu sürecinde yanlızlaştırılarak bir kişiye yapılacak en ağır işkenceye maruz kalmış akli dengesini yerinde kalması için kendine sıradışı bir yol izlemiş bir kişidir.

 

Okuduktan sonra uzun süre etkisinden çıkamadığım bir kitap oluğunu söylemek isterim. Benim için Stefan Zweig kitapları arasında ilk üç yapmam istenirse 1.sırada Vicdan Zorbalığan Karşı Ya Da Castellio Calvin'e 2.sırada Satranç ve  3. sırada Olağanüstü Bir Gece  kitapları gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.