Yapım Yılı: 2020

Gösterim Tarihi: 9 Aralı 2020 Netflix Türkiye

Filmin Süresi: 1 Saat 54 Dakika

IMBD Puanı: 7.0

Yönetmen: Sydney Sibilia

Senarist: Francesca Manieri, Sydney Sibilia

Oyuncular:  Matilda De Angelis, Tom Walschiha, François Cluzet, Elio Germano, Fabrizo Bentivogli, Luca Zngaretti

Tür:  Dram

1968 yılında yaşanmış bir olayın Beyazperde'de hayat buluyor. Evet 1968 yılında bir micro devlet kurulmuştu adı Rose Adası Cumhuriyetiydi. İşte filmimiz bu Rose Adası Cumhuriyeti'nin kuruluşu hakkındaki olaylar etrafında dönmektedir.

1968 yılında genç bir mühendis olan Giorgio Rosa'nın hayatı çok kötü gitmekteydi. İşinden kovulmuştu, aile ilişkileri neredeyse kopma noktasına gelmişti ve daha vahil olanı sevgilisi tarafından kapının önüne konmuştu. Hal böyle olunda derin bir depresyona giren Riorgio Rosa dünyanın hiç de istediği gibi olmadığından yakınarak günlerini geçirir. Bir gün kendi dünyasını yaratma fikri aklına gelir ve İtalyan karasularının 11 mil açığında platform üzerinde bir ada inşa eder. 

Adasında istediği hayatı yaşamak için kendi bağımsızlığını ilan ederek Birleşmiş Milletlere resmen bir devlet olarak tanınması için başvuruda bulunur. Rose Adası Cumhuriyeti bununla da kalmaz ve adaya vatandaş kabul etmeye başlar. Tabi bu durum İtalyan hükümeti tarafından kısa zamanda farkedilir ve hemen düşmanda bir tavır takınırlar.  

Film genel itibariyle çok eğlendirici bir yapısı bulunmakta bir çok dünya sistemine karşı eleştirel yaklaşımlar sergileyen film esas olarak hayaller ne kadar büyük ve uçuk kaçık olursa olsun eğer bu hayale inanıyorsanız sonunda bir şekilde başarabileceğinizin mesajını da vermekte.

İyi Seyirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.