1946 Chicago- Amerika doğumlu olan Patti Smith, müzisyen, rock şarkıcısı, ressam ve şair ünvanlarını bir arada toplamış çok yönlü bir sanatçıdır. 1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses ile Punk Rock tarzının kurucularındandır öyle ki Smith, punk'ın vaftiz anası olarak anılmaktadır. Beat şiiri performans tarzını Garage Rock ile birleştirdi. Kadınsılıktan uzak diliyle disko çağına meydan okurken Amerikan gençlerini 19. yüzyıl Fransız şiiri ile de tanıştırdı. Smith, çok geniş kitleler tarafından Bruce Springsteen ile birlikte yazdığı ve listelerde 13 numaraya kadar yükselen "Because the Night" isimli şarkısıyla tanınır. 2005 yılında, sanatçıya, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından edebiyata ve kültüre yaptığı katkılardan dolayı "Ordre des Arts et des Lettres" nişanı verildi. Ayrıca 2007 yılında "Rock and Roll Hall of Fame"e kabul edildi.

70'li yılların başında çoğu kişi için büyülü bir dönem yaşanmaktaydı. Bir yanda dünyanın en güçlü emperyalist devleti Vietnamda savaşırken diğer yandan barış, özgürlük ve isyan rüzgarları yine aynı ülkede esmeye başlamıştı. işte bu tezat dönem Rock'n Roll'un gençler arasında zirve yaptığı yıllardı. Andy Warhol, Jimi Hendrix, Jim Morisson, Jhon Lennon ve daha nicelerinin bir arada olduğu o muhteşem dönemde Patti Smith Brooklyn sokaklarında tamamen tesadüfi bir karşılaşma eseri Robert Mapplethorpe ile tanışır. Bu tanışma sonucu aralarında oluşan çekim sayesinde birlikte yaşmaya başlar ve hayatlarına giren insanlar sayesinde de  kariyerleri şekillenir. Her ne kadar yolları bir noktadan sonra ayrılsa da bu iki çocuk ortak hayallerinden aldıkları güçle yıllarca birbirlerine destek olacaktır.

Çoluk Çocuk, tamamen Patti Smith'in kaleminden çıkmış ve "dostluk nedir?" sorusuna sanki cevaben yazılmış bir kitap. Ancak okumak isteyenlere buradan şunu tavsiye ederim, Rock'n Roll kültürüne hakim değilseniz kitapta ismi geçen sanatcılar arasında gidip gelen anılar sizlere sıkıcı gelebilir. Kitabın çok hızlı gitmeyen bir yapısı olduğunu da buradan belirtmek isterim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.