Niall Ferguson 1964 yılında Glasgow’da doğdu. Kuşağının en önemli Britanyalı tarihçilerin­den sayılan Ferguson, Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Hamburg ve Berlin’de yaşadı. 1989 yılında Cambridge Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 1992’de Oxford’a döndü ve Modern Tarih üzerine ders verdi, 2000 yılında aynı üniversitede profesör oldu. İki yıl sonra ABD’ye yerleşti ve New York Üniversitesi’nde ders vermeye başladı; hâlâ Harvard’da tarih bölümünde Laurence A. Tisch kürsüsünde profesördür.

Nial Ferguson "İmparatorluk Britanya'nın Modern Dünyayı Biçimlendirişi" isimli kitabı ile Britanya tarihine ışık tutmaktadır. Kitapta ele alınan Britanya tarihi kabaca Victoria döneminden bir asır öncesinden başlayarak özellikle Victoria döneminde muazzam bir güce kavuşan imparatorluk tarihini anlatmaktadır.

Ferguson eserinde biraz da imparatorluk adına günah çıkarmış ve sömürgecilik yıllarında uygulanan Emperyalist politikalar nedeniyle Britanya İmparatorluğu'nun sömürgelerinde yaşamış insanların karşılaştığı zulmun itirafını da içermektedir. Esas olarak mükemmel bir bakış açısıyla döneme ışık tutan kitap, sonsuza kadar ayakta kalacağına inanılan Birtanya İmparatorluğunun, Victoria döneminden sadece bir yüzyıl sonra nasıl dağılmaya başladığını gözler önüne sermektedir.

Ferguson bu kitabı yazarken 320 kaynaktan yararlanmıştır. Neredeyse bir doktora tezinde rastlanır cinsten bir kaynak zenginliğine sahip bu kitap benim gibi tarihe meraklı olanlar için güzel bir tercih olacaktır.

Son olarak asla bitmeyecek bir eser olduğunu söyleyebilirim. Okuyup kütüphanenize koysanız bile mutlaka tekrar tekrar elinize alıp karıştıracağınız bir başvuru kitabıdır. 

Independet: "İmparatorlukların geri dönüşüne tanıklık ettiğimiz günümüzde Ferguson bu konuda birinci sınıf bir iş çıkartmış."

The Times: "Ferguson, kuşağının en parlak Britanyalı tarihçisidir."

New York Review of Books: "Bu büyükleyici kitap aynı zamanda olağanüstü derecede kolay okunuyor..."

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.