Yapım Yılı : 2020

Gösterim Tarihi:  18 Aralık 2020 Netflix Türkiye

IMBD Puanı: 7.2

Yönetmen: George C. Wolfe

Senarist: Ruben Santiago-Hudson

Oyuncular:  Vivola Davis, Chadwick Boseman, Glynn Truman, Jeremy Shamon, Colman Domingo, Taylor Paige, Michael Potts

Tür:  Dram- Müzikal

2020 yılında kolon kanserinden hayata gözlerini yuman Chadwick Boseman'ın rol aldığı son film olması nedeniyle ayrı bir önemi olan film, 1927 yılı Şikagosunda "Blues'un Annesi" Ma Rainey'nin hayatından kısa bir kesit sunan bir dönem filmidir. 

Filmi izlemeden şunu belirtmek isterim ki filmin planları en fazal üç mekanda çekilmiştir. Çok fazla hareketlilik içermeketedir. Bunun yanında Afrika kökenli Amerikalıların arasındaki kuşak farkı filmde ciddi bicimde görünmesinin yanında dönemin Amerikasında arşa vurmuş olan ırkçılığı da gözlerin önüne seren bir filmdir.

Ma Rainey bir akşamüstü albüm kaydı için stüdyoya girecektir, bu esnada " Blues'un Annesi"ni kaydın yapılacağı stüdyo odasında bekleyen müzisyenler arasında tansiyon yükselir ve aralarında tartışmalar çıkar. İşte bu tartışmalar daha ziyade kölelik, siyahların ezilmesi, beyazların ırkçılığı konuları etrafında toplanmaktadır. Müzisyenlerden en genç olan kölelik sistemini hiç görmemiş bir trompetçi, ondan daha yaşlı olan müzisyen ise kölelik sisteminde düyaya gelmiş çocukluk yıllarında kölelik zulmünü yaşamış bir Çello üstadı ve en yaşlıları ise kölelik sisteminin en acımasız yıllarına şahit olmuş bir piyanisttir. Her üçünün de yaşadıkları 1927 yılının sosyal ortamına kendi kuşakları gereği farklı bakış açılarıyla yaklaşmaktadır.  

Güzel göndermeler içeren müzikalitesi yüksek bir dram filmidir. Fazlasıyla durağan ve bol mesajlar içeren bir film olduğunun burada altını çizelim.

İyi seyirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.