Sabahattin Ali, Türk roman ve öykücülüğüne damgasını vurmuş en güçlü kalemlerden biridir. Gözlem gücünün yüksek olması sayesinde  kitaplarında hayat bulan karakterler ile okuyucu arasında muazzam bir bağ oluşmasına neden olmakta. 

Kürk Mantolu Madonna ilk olarak 1944 yılında Hakikat gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında 48 bölüm olarak yayımlandı. Sabahattin Ali bu eserini askerliğini yaptığı Büyükdere'de yazmış ve Hakikat gazetesinin günlük baskısına yetiştirmeye çalışmıştır.

Kitap genel olarak bir gönül yarasını işlemekte ve okuyuculara "hadi canım yok böyle bir aşk, olamaz böyle tutkulu bur sevda" dedirttirirmektetdir. Ancak burada gözden kaçmaması gereken önemli noktalar mevcuttur. Öyle ki, her ne kadar ütopik boyutlu bir aşk hikayesi olsa da kitap yazıldığı yıllarda adı bile okunmayan feminist bir esinti içermektedir

 Kitabın ana karakterlerinden Maria Puder  hiç bir erkeğe eyvallahı olmayan, kendi ayaklarının üzerinde durma konusunda kararlı ve erkek egemen güçten nefret eden ve bu nefretini dile getirmekten hiç çekinmeyen bir kadındır.

Diğer ana karakterimiz Raif efendi ise tatlı düşler peşinde koşan, devrine göre hali vakti yerinde sabun üreticisi bir ailenin oğludur. Okuduğu romanlardan kolayca etkilenen, bu romanlarda yazılan yerleri merak eden ve bu yerlerle ilgili romantik düşler kuran  İçe kapanıklığı ve nerdeyse depresif bir ruh haline sahip bir gençtir. 

Bence kitap esas olarak iki bölüm halinde incelenebilir. Raif efendinin Almanya yolunu tutuğu gençlik döneminin anlatıldığı bölüm ile öncesi yani roman zamanına göre şimdiki zamanın olduğu bölüm. Kitapta esas olaylar Raif efendi Almanyada yaşamaya başlamsından sonra başlamakta o yüzden o kısım ile ilgili bir spolier vermemek adına sesiz kalmak en iyisi.

Ancak öncesinde ise Raif efendinin memuriyetini gerçekleştirdiği Müesses ve yeni oda arkadaşı Rasim ile tanıştığı "Rasim bizlerin Raif efendinin Almanyada yaşadığı o muazzam günleri öğrenmemizi sağlayan kişidir" ve sıcak ilişkilerini gerçekleştirdiği sayfalarda bizlere toplumsal bir takım konulara ilişkin ibret dersleri vermekte. Daha dün aynı okul sıralarını paylaştığı insanların mevki makam kazanınca nasıl da yozlaştığını. Güçü eline geçiren kişilerin nasılda insanlara zorbaca davranabildiklerini. Sırf ego tatmini olsun diye iyilik kisvesi altında nasıl insanların birbirlerini hunharca ezdiğini anlattığı bir bölümdür. Bu kitap için "romantik bir aşk hikayesi" demek yanlış olur. Her sayfasında sizi vuracak onlarca anektot barındırmakta. Alınız efendim. Okuyunuz, okutunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.