1969 yılında İstanbul’da doğdu. Maçka İlkokulu ve Galatasaray Lisesi’ndeki ilk ve orta öğreniminin ardından Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans öğrenimi tamamladı. Boğaziçi Tarih’teki master derecesi sonrasında halen aynı kurumda doktora öğrenimine devam etmektedir. Robert Kolej, Bahçeşehir ve Maltepe üniversitelerinde tarih dersleri verdi. TRT Belgesel kanalında yayınlanmakta olan Yakın Plan Cihan Harbi belgeselinin editörlüğünü yapmaktadır.

İlkin Başar'dan okuduğum ilk kitap. Ancak şunu söyleyebilirim ki diğer kitaplarını da alacağımı söyleyebilirim zira anlattığı konu olan "Soğuk Savaş Tarihi" ne kadar ağır ise olayları anlatımı ve kullandığı dil bir o kadar hafif ve kolay anlaşılır olmuş.  Kitap, isminden de anlaşılacağı üzere 2. Dünya Savaşının bitişi 1945 ile  dünyanın psikolojik olarak çok gerildiği ve Soğuk Savaş'ın bittiği 1990 yıllarını çok canlı bir şekilde ele almaktadır. Gezegenimizin iki süper gücünün defalarca nasıl Nükleer Savaş'ın eşiğine geldiğini, Kore Savaş'ını, Vietnam Savaş'ını, SALT1 ve SALT2 anlaşmalarını, Berlin Krizi gibi döneme damgasını vurmuş olaylar hem anlatılmakta hem de analiz edilmektedir.

Kitap için küçük bir eleştirim olacak, evet kendi içinde bir kronolojisi bulunmakta ancak kimi zaman "Ben bu konuyu 40 sayfa önce geçmemiş miydim?" diye  kendinize sorabiliyorsunuz. Olaylar içinde İlerlemeye devam ettiğinizde bunun nedenini olduğunu anlayabiliyorsunuz ancak yaşanan bu durumla sıklıkla karşılaşıldığı için  kitabı okurken kendi içinde tekrara düşüyormuş gibi hisedebiliyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.