Öncelikle “DASH” ne anlama gelir buna bir bakalım.  “Dietary Approaches to Stop Hypertension” olarak bilinen DASH diyetinin Türkçe karşılığı “Hipertansiyonu önlemek için Diyet Yaklaşımları” olarak ifade edilmektedir.

DASH Diyeti’nde amaç ise beslenmedeki toplam yağ miktarı azaltmak ve günlük tuz tüketimini sınırlamaktır. Böylece tansiyon ve hipertansiyona neden olacak beslenme türü kontrol altına almak hedeflenmektedir.

İçerik olarak bakacak olursak DASH, Beslenmedeki toplam tuz, toplam yağ ve doymuş yağ miktarı, şeker içeriği fazla olan gıdalar ve kırmızı et oranını azaltılırken; meyveler ve sebzeler, düşük yağ içerikli süt ve süt ürünleri, tahıllar (buğday, pirinç, arpa, bulgur, mısır ve darı), balık, kümes hayvanları etlerinin ve kuruyemişlerin tüketimi önerilmektedir. Soydum (tuz) alımını azaltılması, tahıl tüketimine ağırlık verilerek, kırmızı et ve özellikle işlenmiş etlerin tüketimin azaltılması yönüyle Akdeniz Diyeti ile benzerlik göstermektedir

DASH diyetinde sebze ve meyve tüketimi için günlük 8-10 porsiyon, düşük yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketimi için günlük 2-3 porsiyon,  kırmızı et, balık ve kümes hayvanları (tavuk vb.) etleri günlük tüketimi için 2 porsiyon, katı ve sıvı yağların tüketimi için 2-3 porsiyon olarak önerilmektedir.

DASH diyetinde günlük sodyum (tuz) alımı 2300 mg - 1500 mg arasında olacak şekilde önerilirken diyetteki potasyum (4,7g/gün), kalsiyum (1250 g/gün) ve magnezyum (500 mg/gün) alımı arttırılmalıdır. Yağlı tohumlar (fındık, ceviz, fıstık badem vb.) ve kuru baklagil (nohut, kuru fasulye, mercimek, barbunya vb.) tüketimi, içerdikleri potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından kanser hastalıklarına, kalp hastalıklarına karşı koruyucudurlar.

DASH Diyeti listesindeki gıdaların etkileri üzerine yapılan bilimsel araştırmalara göre,

Süt ürünleri: Çok fazla olmamak kaydıyla düşük yağlı süt ürünleri DASH diyetinde önerilmektedir. Süt ürünleri kullanımı ve kanser riski ile ilgili güçlü kanıtlar henüz bulunamamaktadır.

Tuz: Tuz kullanımı DASH Diyeti’nde sınırlandırılmıştır. Yapılan çalışmalarda fazla tuz tüketiminin kanser riskini kayda değer ölçüde artırdığı görülmüştür.

Tam Tahıl: Tam tahıllar rafine edilmiş tahılların yerine DASH Diyet de önerilmektedir. Tam tahılların, özellikle kalın bağırsak kanseri koruyucu etkisi kanıtlanmıştır.

Kırmızı Et: İşlenmiş kırmızı et tüketiminin başta kalın bağırsak olmak üzere mide, mesane, akciğer ve pankreas kanserine yakalanma riskini arttırdığı bilinmektedir.

Meyve ve Sebze: DASH Diyeti’nde artan miktarda meyve ve sebze tüketimi önerilmektedir. Meyve ve sebzeler lif, vitamin ve mineral yönünden zengindir. Meyve ve sebze tüketiminin % 14 mesane kanser riskini azalttığı araştırmalarda gösterilmiştir.

Kuruyemiş: Çalışmalar kuruyemiş tüketiminin özellikle kadınlarda kansere karşı koruyucu etki gösterdiğini belirtmiştir. Aynı etki, prostat kanseri içinde gözlemlenmiştir.

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: Sacks, F.M., Et al. Effects on Blood Pressure of Reduced Dietary Sodıum and The Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) Diet. The New England Journal Of Medicine. 344 (1): 3-10. (2001).

Kaynak:  U.S. News Best Diet Rankings

Kaynak: DR. OZAN DOĞAN

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.