Yapım Yılı: 2020

Gösterim Tarihi: 12 Haziran 2020 

Filmin Süresi: 2 Saat 35 Dakika

IMBD Puanı: 6.5

Yönetmen: Spike Lee

Senarist: Delroy Lindo, Jonathan Majors, Clarke Peters

Oyuncular:  Jean Reno, Chadwick Boseman, Melanie Thierry, Paul Walter Hauser, Isıha Whitlock Jr., Norm Levis, Clarke Peters, Jonathan Majors, Delory Lindo

Tür:  Dram, Savaş

Da 5 Bloods filminde dört Afrika Kökenli Amerikalı eski Vietnam askeri yıllar sonra yeniden savaştıkları topraklara geri dönerler. Dönmelerindeki amaç savaş sırasında hayatını kaybeden takım komutanlarının gömdükleri yerden alarak Amerika'ya geri dönmektir. Ancak edindikleri amaç bununla sınırlı değildir.

Film başından sonuna kadar Amerikan sisteminin eleştirileriyle dolu diyebilirim. Siyahi Amerikalıların devlet gözünde hep harcanan insan oldukları, buna karşı Siyahilerin savaşta ve barışta hakettiklerini almadıklarını gözler önüne sermekte.  kısaca "Black Lives Matter"  mesajının dibine kadar verildiği bir filmdir. Kesinlikle daha yüksek bir IMBD puanını haketmektedir.

Dipçik Not: Vietnam savaşı esnasında Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusunun %10'unu siyahi vatandaşlar oluştururken, Vietnamda savaşan Amerikan ordusunun %33'ünü siyahi Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarından oluşmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.