Diyet yapmak isteyenler kendileri için en uygun diyeti bulma yoldunda ilk önce İnternet’e başvurmaktadırlar. Onlarca web sitesi ve yüzlerce birbirinin neredeyse aynısı diyet listeleri arasında kaybolmaktadırlar. Öncelikle amacınız diyet yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek bunun yanında kazanılacak disiplinli yeme&içme yaşam tarzı ile ideal kilonuza kavuşmaksa, ilk önce yapmanız gereken şey profesyonel bir diyetisyenden danışmanlık almak olmalıdır.

Ancak, okumak ve araştırmak biz insanların en doğal özelliklerinden biridir. Dolayısıyla okuyarak, araştırarak o site senin bu site benim diye gezerken kendinizi şu anda bu sayfada bulduğunuza göre sizleri kulaktan dolma, basma kalıp diyet yazıları okutmak yerine, her yıl yirrmiden fazla profesyonel sağlık çalışanları tarafından, yüzlerce bilimsel makaleler taranıp içlerinden en iyi diyetlerin seçildiği bir liste ile tanıştırmak isterim.

Bu liste U.S. News tarafından düzenli olarak güncellenmekte ve BEST DIETS OVERALL adı ile yayımlanmaktadır. 35 diyetin yerladığı listede diyetler, güvenlik, etkinlik, uygulanabilirlik, kilo verme ve hastalıklardan koruma gibi karakteristik özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır.

Öncelikle söylemek gerekiyor ki bu listedeki diyetler aşağıdaki kriterler doğrultusunda bilim insanları tarafından puanlanarak listelenmektedir.

a. Sağlıklılık

b. Uygulanabilirlik

c.Kısa Dönemde Kilo Verme

d.Uzun Dönemde Kilo Verme

Kriterlerine göre, 5 puan üzerinden değerlendirilmekte ve Ortalama bir Genel Puan kazanmaktadır.

Gelin bu 35 farklı diyetin bulunduğu liste en sağlıklı diyetlerden başlayarak listenin sonuna doğru en sağlıksız diyetlerin sıralanmasıyla oluşmaktadır. Gelin bu listedeki en sağlıklı ilk 4 diyet ile en sağlıksız son 4 diyete hep birlikte bir göz atalım.

1. AKDENİZ DİYETİ:

Akdeniz diyeti günümüzde uygulanan en sağlıklı diyet olarak kabul görmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkmış bilimsel kanıtlar, bu diyetin birçok kronik rahatsızlığa karşı koruma sağladığı gibi ömrü uzatarak  “Uzun Yaşama” da katkı sağladığı görülmektedir.

 

AKDENİZ DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 4.2                    
SAĞLIKLILIK 4.8
UYGULANABİLİRLİK 3.7
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  2.9
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 3.0

 

2. DASH DİYETİ:

Tuz oranı azaltılarak yeniden düzenlenmiş farklı bir çeşit Akdeniz Diyeti türüdür. Yüksek tansiyon, diyabet, kalp ve damar sağlığı için en ideal diyet olarak anlılmaktadır.

DASH DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 4.1                    
SAĞLIKLILIK 4.8
UYGULANABİLİRLİLİK 3.2
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.0
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 3.3

 

3. FLEXITARIAN DİYETİ:

Flexitarian, esneklik ve vejeteryan kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu diyette çoğunlukla vejeteryan tarzda beslenilirken arada et de yenilebilmektedir. Esneklik kısmı işte bu et yeme varyasyonundan gelmektedir.

FLEXITARIAN DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 4.1                    
SAĞLIKLILIK 4.7
UYGULANABİLİRLİK 3.5
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.5
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 3.4

 

4. WW (WEIGHT WATCHERS) DİYETİ:

WW diyeti, üyelerin daha sağlıklı yemelerine ve daha fazla hareket etmelerine yardımcı olmak için bütüncül bir yaklaşım benimsemeyi içerir. 2019'un sonlarında başlatılan yeni myWW programı, WW’nin SmartPoints sistemini temel alarak her yiyecek ve içeceğe bir puan değeri veriyor ve her bir üyeyi programı takip etmenin üç kapsamlı yolundan biriyle eşleştirmek için yiyecek tercihleri ve yaşam tarzıyla ilgili ayrıntıları kullanıyor. Bu program için uzman desteği, kişisel atöylelere katılım gerekiyor.

WW (WEIGHT WATCHER) DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 3.9                    
SAĞLIKLILIK 4.5
UYGULANABİLİRLİK 3.4
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.8
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 3.4

 

32. ATKINS DİYETİ:

Atkins diyeti hızlı bir şekilde vücudumuzun yağ yakmasını sağlamaktadır. Bu diyette esas amaç karbonhidrat bakımından vücdu aç bırakarak metabolizmanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağları yakarak karşılaması hedeflenmektedir. Genellikle sikletli sporlarla uğraşa sporcuların tercih ettiği zor ve bünyeyi yoran bir diyettir. İlk aşamada zengin protein, 20-25 gr yağ ve az karbonhidrat girişi ile hızlı kilo verme amaçlanmaktadır.

ATKINS DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 2.2                    
SAĞLIKLILIK 2.0
UYGULANABİLİRLİK 1.8
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.8
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 2.0

 

 33. WHOLE 30 DİYETİ:

Bu diyetin ana fikri, en basit şişlik, ödem gibi basit metabolizma kaynaklı sorunlardan cilt problemlerine hatta en derin depresyona kadar birçok hastalığın nedeninin gıdalarla alakalı olduğunu savunmaktadır. Fakat bu noktada hangi gıdanın hangi hastalığa neden olduğunu tam olarak bilinemiyor olması 30 günlük çok sıkı bir eleminasyon diyeti sonrası aşamalı bir şekilde eski besinlerin tekrar denenmesi ile uygulanır. Zaman zaman tıbbi olarak tanı koymada az da olsa yardımcı olması listeye girmesini sağlamış olsa ve kendini kanıtlamış bir diyet olsa dahi pek tavsiye edilmemektedir. Uygulama safhasında mutlaka profesyonel bir diyetisyenin takibi gerekmektedir.

WHOLE 30 DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 2.2                    
SAĞLIKLILIK 2.0
UYGULANABİLİRLİK 1.8
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.8
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 2.0

 

34. KETO (KETOJEN) DİYETİ:

En basit tanımı ile Ketojenik diyet, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat alımı olarak özetlenebilir. Hızlı kilo vermek isteyenlerin tercihi olmakla birlikte, güncel bilimsel araştırmalar ketojenik diyetin özellikle kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilediğini gözler önüne sermektedir.

KETO (KETOJEN) DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 2.0                    
SAĞLIKLILIK 1.8
UYGULANABİLİRLİK 1.4
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.8
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 2.2

 

 35. DUKAN DİYETİ:

Temelde düşük karbonhidrat, yüksek protein tüketimi çerçevesinde uygulanan bir diyettir. Dukan diyetinin 4 aşaması boyunca öğünlerde kısıtlamaya gidilmemektedir. Bu diyette temel prensip tasarlanan plana sadık kalmaktır.

DUKAN DİYETİ PUANTAJI
GENEL PUAN 1.9                    
SAĞLIKLILIK 2.0
UYGULANABİLİRLİK 1.3
KISA  DÖNEMDE KİLO VERME  3.1
UZUN DÖNEMDE KİLO VERME 1.9

 

 

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: US NEWS BEST DIETS OVERALL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 1500 karakter. 500 karakter kaldı.